Öğrencinin Kaydının Hangi Okula Çıktığını Öğrenme

Avatarayınlanan s
391 0
Öğrencinin Kaydının Hangi Okula Çıktığını Öğrenme, E Okul Öğrenci Kaydı, Adrese dayalı hangi okula kaydım yapıldı? e okul kayıt sistemi konusunda  veliler kadar öğrencilerinde merak ettiği konulardan birisi oldu. İlköğretim okuluna yeni başlayacak olan 1. sınıf öğrencileri ile birlikte 5. sınıf öğrencileri ve 9. sınıf öğrencileri adrese dayalı olarak hangi okullara gideceklerini araştırıyor.
Bu sınıflarda okuyan öğrenciler dışında başka il ve ilçelere taşınan öğrenci ve velilerde çocuklarının hangi okula kayıt yapacakları konusunda şu sıralarda tam bir merak içindeler. Öğrenciler kayıtlarının hangi okula çıktığını  e – okul kayıt sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirler. Bu yazımızda yeni eğitim sisteminde adrese dayalı okul kaydı sorgulama konusunda bilgiler vereceğiz.

Öğrencinin Kaydının Hangi Okula Çıktığını Öğrenme

E Okul Kayıt Sorgulama 
Okula henüz yeni başlayacaklar ile birlikte ortaokul ve lise eğitimine yeni başlayanların okul kayıtları yaptırmaları gerekmektedir. E Okul kayıt sistemi üzerinden sorgulama yapılarak eğitim görecek olan çocukların hangi okullara kayıt yapılacağı öğrenilebilecektir.

E Okul Sisteminden Sorgulama Nasıl Yapılır?
Çocuklarının hangi okula kaydının çıktığını merak edenler ve çocuklarının hangi okula kayıtlarının yapılması gerektiğini öğrenmek isteyenler Milli Eğitim Bakanlığının  E – okul sistemi aracılığı ile sorgu yapabilirler. Sistemden sorgulama yapmak için velisi olduğunuz çocuğa ait kimlik belgesinin yanınızda olması yeterlidir.

Ana sınıfı ve İlkokula Kayıt Yaptırmak İçin gerekli Doğum Tarihleri 

İlkokuldan önce mecburi olarak ana sınıflarında eğitim görecek olan çocuklardan doğum tarihler 2014 olanlardan 66 – 68 aylık arası veliler dilekçe ile  ana sınıfı kaydı yaptırabilirler. Doğum yılları 2013 olanlardan ise 69 – 71 aylık arası veliler çocuklarını 1. Sınıfa zorunlu kayıt yaptırmalıdır. Çocuklar ile ilgili rapor alınması halinde bu süre bir yıl uzatılabilmektedir.Çocukların doğum tarihi 2013 olan ve  72 ayın üzerindekiler ise 1.sınıfa kayıt yaptırmak zorundadır.

Kaydı Çıkmayan Öğrenci Velileri Ne Yapacak?
Çocukları eğitim ve öğretim çağına gelenler ile birlikte yeni adres değiştirenler velilerin 5 ile 9. sınıf öğrencileri için yaptırdıkları sistem sorgulamalarında çocuklarının kayıtlarını görmezler ise bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine giderek adres sorgulamaları yaptırabilirler.
, Öğrencinin Kaydının Hangi Okula Çıktığını Öğrenme
Öğrencinin Kaydının Hangi Okula Çıktığını Öğrenme

 Sorgulamadaki Bilgiler Kesin Kayıt için yeterli mi?

E okul üzerinden yapılan sorgulamalarda öğrencinin kaydının yapıldığı okul bilgileri kayıt edilmesi gereken okuldur. Bu bilgiler Bakanlık tarafından belirlenip sisteme aktarılmaktadır. E okul sisteminden yapacağınız kayıt işlemleri yeterli olmaktadır. Okul kayıtlarında en önemli kriterlerin başında ikamet edilen yer gelmektedir. 
Sistem sizi bulunduğunuz adresteki en yakın okula kayıt yapmaktadır. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için kayıt işlemlerinden önce adres değişiklikleri yapılması gerekmektedir. Puan ile öğrenci alan liseler için adres zorunluluğu bulunmamaktadır.2019 -2020 Yılında Okullar ve Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Kapanacak?

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir