Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır ?

Avatarayınlanan s
545 0
Ölen kişilerin bankalara bulunan hesaplarındaki para, döviz, altın veya borsada bulunan para ve değerli kağıtları ile hisse senetlerinin bankadan nasıl geri alınacağını sizler için araştırdık. Atalarımızın da dediği gibi ölüm hak miras helal dir. Bankadan ölen kişinin parasını almak için bir takım işlem ve evraklar gerekmektedir. Bu evrak ve belgelerin başında veraset ilamı gelmektedir. Vefat edenlerin bankalarda parası olup olmadığını öğrenmek için ilk olarak noter veya Sulh Hukuk Mahkemesinden alınacak veraset ilamı ile işe başlamamız gerekmektir. Noter kanalını izlemek işlerinizi biraz hızlandıracaktır. Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır ? sorusunun yanıtı yazımızın devamında.

 Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır ?

1-Veraset İlamı Çıkarmak
2-Bankalardan Para Olup Olmadığını Öğrenme
3-Para Miktarı Kadar vergi borcunu ödemek
4-Bankadan Parayı Diğer Mirasçılar İle Çekmek

Veraset Olmadan Ölen Kişinin Parasını bankadan almak mümkün değildir. Çünkü veraset bir nevi ölen kişinin mallarının kimlere intikal ettiğinin ve taksimat yapıldığının belgesidir. Örneğin bir baba vefat ettiğinde onun yasal olarak mirasçıları ve oranlarını gösteren belgedir veraset ilamı. Veraset ilamında kaç mirasçı varsa onun oranı da bellidir.

Veraset Belgesi Ölen Kişinin Bankadaki parasını almak için en önemli belgedir. Bunun dışında bir de ölen kişinin hangi bankalarda ne kadar mal varlığı var bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için uygulanacak yöntemler arasında Bankalar Birliğine dilekçe yazmak veya ölen kişinin ikamet ettiği ve kullanabileceği bankalara bizzat giderek bankada tasarrufu olup olmadığını sorgulatmak da bir yöntemdir. Ancak banka sizden sorgu yapmak için veraset belgesi ölüm belgesi gibi belgeler isteyecektir. Ayrıca bu işlemi yapabilmek için diğer mirasçılardan vekalet almalı veya aynı anda bankada olmalısınız.  Bunun sebebi ise kişisel verilerin korunması gereğidir.

Ölün Kişinin Bankadaki Parasının almanın en kolay yöntemi ise veraset ilamı işlemlerinden sonra mirasçıların aralarında belirleyeceği bir kişiye vekalet vermesi işleri hem hızlandıracak hemde kolaylaştıracaktır. Diğer mirasçılardan alınacak vekalet ile tüm bu işlemleri kısa sürede hızlı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Bankadan ölen kişinin parasını tespit ettikten sonra işlem bitmiyor. Burada bulunan mevduat değeri oranında vergi dairesine giderek veraset ve intikal vergisinin ödenmesi gerekecektir. Vergi dairesine ödeme yaptıktan sonra bu belge ile artık ilgili banka şubesine giderek kalan mirası çekebilirsiniz.

Bu konuda bankalar sizden tüm mirasçıların bir araya gelmesi veya yasal temsilcilerin olmasını isteyecektir. Uygulamada değişiklikler gösterse de aslında her mirasçı kendisine düşen miktarı diğer mirasçılardan bağımsız olarak vergi vb. tutarlarını ödeyerek bankadan almaları mantıklı olandır. Ancak zaman zaman bankalar tüm tarafları istemektedir.

, Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır ?
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır ?

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme

Ölen kişinin banka hesabından para çekmek eğer elinizde bu kişiye ait banka kartları veya mobil veya internet  bankacılık şifreleri yok ise mümkün değildir. Tabi yasal mirasçı bile olsanız ölen bir kişinin şifreleri ve kartları ile hesaplarında paraları çekmeniz veya ölen kişinin hesaplarındaki parayı başka hesaplara aktarmanız var ise diğer mirasçılara haksızlık olacak belkide suç oluşturacaktır. Bu sebeple ölen yakınınıza ait banka hesaplarında bulunan mevduat ve paraları veraset intikal yolu ile almanız konusunu yukarıda anlattık.

Eğer murisler yani mirasçılar arasında anlaşmazlıklar var ise ve bir araya gelemiyorlarsa eğer Sulh Hukuk Hakimliğinden elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesini talep edebilirsiniz. Bu karar olumlu olur ise kendi payınıza düşen miras parasını bankadan çekebilirsiniz. Mirasın size düşen kadar miktarı ile ilgili işlemleri tamamladıktan sonra diğer murisler ile muhatap olmadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

dayınız olmadan tek başınıza bankadaki parayı çekemezsiniz. bankadaki para tüm mirasçılara eşit olarak paylaştırılır (vefat eden annenizin payı kardeşleriniz arasında paylaştırılır, dayınızın payıyla annenizin payı eşittir) adliye ye giderek sulh hukuk hakiminden elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesini isteyebilirsiniz. bu durumda kendi payınızı bankadan alabilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Zaman Aşımı Var mı?

Ölen kişilerin de paraları da dahil olmak üzere bankalarda bulunan ve  10 yıl hareketsiz yani işlem görmeyen tüm hesaplar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na bildirerek zaman aşımına uğrar ve oraya aktarılır.

Vefat Edenin Banka Hesabını Kapatmak Lazım mı?
Veraset ilamı ile bankada bulunan hesapları kapatmamız mümkündür. Bu belge ile ölen kişinin çalıştığı bankalara müracaat ederek bankaya ait kredi kartları ve hesaplarını kapatmak faydalı bir davranış olacaktır.

Bankalarda ölen bir yakınınıza ait para olup olmadığı var ise bu parayı nasıl alacağınız konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Ayrıca konu ile yakından ilgili olan Bankada Unutulan Para konusunda hazırladığımız makaleden de faydalanabilirsiniz. Ölen yakınınıza ait banka hesabı konusunda sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

İlgili Yazı

Halkbank Satılık 2. El Araçlar

Gönderen - Şubat 19, 2020 0
Bankaların ikinci el araç satışları ihale usulü yapılmaktadır. Genellikle bankalardan kredi ile sıfır olarak alınan taşıtların kredi ödemelerinde sorunlar çıktığında…
, Ziraat Genç Bankkart Nedir? Özellikleri

Ziraat Genç Bankkart Nedir? Özellikleri

Gönderen - Mart 30, 2020 0
Ziraat Genç Bankkart Nedir? Özellikleri Nelerdir? Türkiye’nin devlet destekli en büyük bankalarından birisi olan Ziraat Bankası’nın KYK bursu almakta olan…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir