Ölen Kişinin Mal Varlığını Araştırma Yöntemleri

Avatarayınlanan s
255 0
Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Araştırılır? sorusu yakınları ölen hemen herkesin merak ettiği konular arasındadır. Özellikle miras yolu ile kendilerine intikal edecek mal varlığının tespit edilmesi amacı ile ölen kişilerin mal varlıkları araştırılmaktadır. Geçek kişilerin ölümleri veya uzun süre kendilerinden haber alınamaması yani gaipliği sebebi ile mal varlığı araştırmaları yapılmaktadır.Kimlerin Mirasçı olacakları ve mirasın ne zaman intikal edeceği konusuna değineceğiz.

Ölen Kişinin Mal Varlığını Araştırma Yöntemleri

Vefat eden kişilerin tereke ismi verilen borç ve varlıklarının öğrenilmesi konusunu kapsamaktadır.Ölen kişilerin mal varlıklarını araştırmada bir çok yöntem bulunmaktadır. Genellikle kişiler belli yaşlara geldiklerinde mal varlıkları ile ilgili vasiyetlerini yazarlar.Ancak zamansız ölümler ve vasiyetlerin olmadığı durumlarda ise mirasçılar mal varlığı araştırmasının nasıl yapıldığını merak ederler.

Günümüzde artık hemen tüm bilgilerimize edevlet üzerinden ulaşabilmektesiniz. Ölen kişilerin e devlet şifresi biliniyor ise burada vergi borçlarından tutunda tapu kayıtları ve üzerine kayıtlı araç bilgilerine ulaşabilmektesiniz. E devlet üzerinden bankalardaki mevduatına ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Mal varlığı araştırmasına başlamadan önce ölen kişi ile ilgili Nüfus Müdürlüğünden ölüm belgesi alınmaktadır. Alınan bu belge ile birlikte mirasçılar ile birlikte tapu müdürlükleri, banka şubeleri vb. yerlere başvurularak mal varlığı araştırması yapılmaktadır. Dilekçe ile müracaat ettiğinizde bu yerlerden sizlere resmi yazı veya bilgisayar dekontları ile birlikte cevap verilmektedir. Bu araştırmaları yapmak önemlidir.
, Ölen Kişinin Mal Varlığını Araştırma Yöntemleri
Ölen Kişinin Mal Varlığını Araştırma Yöntemleri
Ölen kişilerin mal varlıklarını araştırmada zorluk yaşıyorsanız eğer bunu bir avukat yardımı ile de yapabilirsiniz. Bu alanda uzman bir avukat ile anlaşıp gerekli işlemleri yaparak mal varlığı araştırması yapabilirsiniz.

Kamu kurumları ve bankalardan yaptığınız araştırmalar dışında ölen kişinin borç veya alacakları olup olmadığı konusunda çevreden de araştırma yapabilirsiniz. Türk toplumu olarak borç ve alacaklarımıza sadık bir yapımız olduğundan bu konuda da gerekli araştırmaları yapmalıyız. Esnaf ise ölen kişi diğer esnaflara borç ve alacak durumları sorulmalıdır.

Ölen Kişinin Mal Varlığını Araştırma Yöntemleri hakkında hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili yorum bölümünden sorularınızı yazabilirsiniz. Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim? konusunda hazırlanan detaylı yazımıza ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir