Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor?

Avatarayınlanan s
3323 0
Oto galeri işi ile uğraşanların ne kazar kazançları olduğu ve bu alanda ticaret yapan kişilerin gelirleri her zaman merak konusu olmuştur. Eskiden sahibinden.com tarzı satış siteleri yok iken çok revaçta olan bir meslek kolu olan oto galericiler günümüzde halen çok kazanan meslek alanlarından birisidir. Bugünkü yazımızda sizlere Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor? konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Oto galericileri bir kaç başlık altında incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Zira bu işi dükkan açarak yapan oto galeriler olduğu kadar ayaklı galeri dediğimiz ve ek iş olarak yapan bir kesimde bulunmaktadır. Oto galericilik işi yapanların kazançları bir çok etkene bağlıdır. Ülkenin ekonomik durumundan tutunda faiz oranları , bankaların taşıt kampanyaları gibi bir çok etmen bu alandaki kazançları etkileyen unsurlardır.

Oto Galericilerin Aylık Kazancı

Oto galericilik işi ile uğraşanların kazançları sattıkları araç markaları ve bulundukları bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Marmara bölgesinde çok lüks ve pahalı araçlar satan oto galeriler ile Anadolu’da orta halli arabalar satan galerilerin kazançları değişkenlik göstermektedir. Oto galeri açmak ve işletmek için sermaye yanında canlı paranın da kenarda durması önemli bir konudur. Bu yüzden oto galeri dükkanı açmak biraz maliyetli bir iştir. Bunun dışında ayrıca satılan araç miktarı da gelir durumunu etkileyen önemli etkenlerdendir.

Lüks Araba Satışı Yapan Galeri Kazançları 

Lüks araba alım satımı ile uğraşan galerilerin kazançları sattıkları arabaların birim fiyatları yüksek olduğu için kazançları da bununla doğru orantılı olacaktır. Örneğin 500 Bin liralık bir araç satımında oto galericinin en azından 40-50 Bin TL kar etmesi beklenir. Bu alanda faaliyet gösteren galeriler genellikle lüks semtlerde faaliyet gösterdiklerinden iş yeri kiraları da yüksektir. Bu alanda faaliyet gösteren oto galerilerinde çalışan satış elemanlarının da gelirler yüksek olmaktadır.

Normal Araç Satan Galeri Kazançları 

Oto galeri olarak faaliyet gösteren ve genellikle orta halli araç alım satımı yapan galeriler daha çok sürümden kar elde etmektedirler. Ucuza denk getirdikleri araçları 3-5 bin lira kar oranı ile müşterilerine satarak kazanç elde etmektedirler. Bu işi yapan galeriler genellikle illerde belirlenmiş kendilere ait oto galericiler sitesi gibi alanlarda faaliyet gösterirler. Bu galerilerde genellikle 50-150 Bin lira arasında araç alım satım işlemleri yapılmaktadır. Bu tarz oto galerilerde çalışanlar 4-5 Bin lira gibi rakamlarda çalışmakta olup ayrıca araç satış işlemlerinden bahşiş tarzı ücretlerde almaktadırlar.
, Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor?
Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor?

Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor?

Oto galericilerin kazançları diğer meslek dalları gibi doğru bir orantı içinde seyir etmez. Yaz ve kış aylarında değişkenlik gösteren satış miktarlarına ek olarak ülkenin sosyal ve ekonomik durumu da önemli bir kriterdir. Bazı oto galeriler bulundukları şehirlerde isim yaparak müşteri portföyleri oldukça geniştir. Eskişehir oto galericiler sitesi içinde bulunan bir oto galeri sattığı ikinci el otolara verdiği garanti ile adından sıkça söz ettirmiş ve ikinci el araçları pahalı satmasına rağmen satışları üst düzeydedir.

Kütahya ilinde bulunan bir başka oto galeri ise alırken ucuz aldığı ikinci el araçları satarken de uzuz satarak başka bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Yani oto galerileri genel olarak aldıkları araçlara kendi belirledikleri kar oranlarını da ekleyerek satış yapmaktadırlar. Örneğin değeri 50 Bin lira olan bir aracı 40 Bin liraya alan bir galeri bunu ucuz aldım diye değerinin altında da satabilir, gerçek değerinde de atabilir. Bu tamamen oto galerinin kendi politikaları ile ilgilidir. Sonuç olarak oto galerilerin aylık kazançları çok değişken bir kavramdır. Buda Oto galerilerin para kazanma durumlarını etkileyen unsurlardan birisidir.

İcradan Araç Alıp Satan Galeri Kazançları

İcralık olanların araçları da dahil bir çok değerli eşyası haczedilerek icra dairleri yolu ile satışa çıkmaktadır. İkinci el araç alımı ve satımı yapan oto galerilerden bazıları icra yolu ile satılan araçları takip ederler. Durumu iyi olan ve gerçekten ekmek yenilebilecek olan araçları bulduklarında ihalelere girerek bu araçları alır ve kar ederek satışa çıkarırlar. İcradan araç almak için takip etmek ve şehir şehir gezmek gerekmektedir . İcrada satılan araçlar gerçek değerlerinin altında satıldığı için bu araçlardan edilecek kar oranları da yüksek olmaktadır.

Ayaklı Galeriler Kaç Para Kazanıyor?

Oto  galeri dükkanı açarak para kazananlar dışında ek gelir olarak araç alım satımı ile uğraşan bir çok insan vardır. Bunlara genel olarak ayaklı galeri ismi verilmektedir. Bu insanların mevcut bir meslekleri vardır ve araştırma yaparak uygun buldukları araçları alarak bir miktar kar oranı ile satış yapmaktadırlar. Memurlar , işçiler veya esnaflar bu alanda faaliyet göstererek ek kazanç sağlamaktadır. Ayda bir veya iki araç alıp satarak 2-3 bin lira kar elde eden bir çok ayaklı galeri bulunmaktadır.

İstanbul İlinden Araba Getiren Oto Galeri Kazançları

Oto galerilerin kazançlarını etkileyen en önemli etken sattıkları araçları alırken uzuz almaktan geçmektedir. Sattıkları araçları ucuz almaları onlara kar oranlarında iyi getiriler sağlayacaktır. Marmara bölgesinde özelikle İstanbul ilinde ikinci el araçlar diğer bölgelerde satılan araçlardan daha ucuzdur. Durum böyle oluca galeriler İstanbul’dan getirdikleri araçları iyi kar oranları ile bulundukları şehirlerde satmaktadır.

Oto Galericiler Kaç Para Kazanıyor? Oto Galerilerin Aylık Kazançları ? konularında hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Konu ile ilgili yorumlarınızı yorum panelinden yazabilirsiniz. İş fikirleri ve meslek gruplarının kazançları ile ilgili araştırma yapanların faydalanacağı Kasaplar Ne Kadar Kazanır? Kasap Maaşları ve Playstation Kafeler Kaç Para Kazanıyor? konulu yazılarımıza da göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir