Polis Yemini Nedir? Polisler Nasıl yemin Eder?

Avatarayınlanan s
309 0
Ülkemizde yaklaşık olarak 300 Binden fazla Polis görev yapmaktadır. Emniyet Teşkilatı İçişleri Bakanlığına Bağlı olarak faaliyet gösteren ve Genel Müdürlük düzeyinde temsil edilen bir İç Güvenlikte görevli kolluk kuvvetleridir. Emniyet Teşkilatında görev yapan bir çok rütbede polis bulunmaktadır. Rütbeli veya rütbesiz her polis mesleğe başlamadan önce Yemin ederek göreve başlarlar.
Polis Yemini 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İlke ve İnkılaplarına Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarını Milletin hizmetinde olarak, tarafsız ve eşitlik ilkelerine, bağlı kalarak uygulayacağıma, Türk Milletinin, Milli, Ahlaki, İnsani, Manevi ve Kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma, İnsan Haklarına ve Anayasanın Temel İlkelerine dayanan, Milli, Demokratik, Laik bir Hukuk Devleti olan, Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Polisler Nasıl yemin Eder? 

Polisler mezun olmadan önce yukarıda yer alan metni hep birlikte ve yüksek sesle Bayrak ve Silahın olduğu masa Üzerlerine ellerini koyarak yemin ederler. Bir çok meslekte olduğu gibi Polislik mesleğinde de yemin edilmeden göreve başlanmaz.  
, Polis Yemini Nedir? Polisler Nasıl yemin Eder?
Polis Yemini Nedir? Polisler Nasıl yemin Eder?
Yemin ülkemizde özellikle kamu görevlerinde yer alan memurlar tarafından mesleğe başlamadan önce yapılması gereken en önemli işlerdendir. Emniyet Teşkilatında görev yapan tüm teşkilat mensupları da başta Anayasamız ve Atatürk İlke ve İnkılapları olmak üzere namus ve şerefleri üzerine yemin ederler. 

İlgili Yazı

, Yemin Dizisi Pelin Gerçek Adı Kariyeri

Yemin Dizisi Pelin Gerçek Adı Kariyeri

Gönderen - Nisan 17, 2020 0
Yemin dizisine Pelin karakterini canlandıran oyuncunu Ayşe Bengü Gürses tiyatro oyuncusudur. Bengü Gürses Yemin dizisinde Masal ile ilgilenecek Pelin rolü ile…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir