Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması

Avatarayınlanan s
365 0
Sanal para olarak bilinen ve ekran kartları yardımı ile çıkan bitcoinin benzeri sanal para birimi olan ve ekran kartları ile çıkartılan olan ripple, altcoin tanımı ile bitcoinin alt sıralarında yer alıyor. En çok tercih edilen atlcoin listesinde bulunan ripple ile bitcoine geçmeden önce güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ripple alt coini mayıs ayın da 8 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşmıştır ve gün geçtikçe bu işlem hacmi artmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Ripple, internet aracılığıyla para göndermek için kullanılan bir iletişim protokolü. Ripple Labs tarafından geliştirilmiş sistemde dolar ve yen gibi gerçek para birimlerinin yanı sıra, bitcoin ve litecoin türünden ödemeler de gerçekleştirilebilmektedir.
, Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması
Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması

Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması

Satoshi Nakamoto kullanıcı adı altından toplanan kişiler veya kişi tarafından kurulan sanal para dünyası hızla büyümeye devam ediyor. İlk çıkan sanal para olan bitcoinin ardından hatırı sayılır bir çok alt coin çıkmıştır. Bitcoin üretiminin durmasına son 4 milyon kala sanal para dünyasında işler değişmek üzere. Bitcoinin sarılsımaz tahtının durmasına son 4 milyon bitcoin kalmış durumda, bu 4 milyon coin üretildikten sonra piyasa artık eskisi gibi olmayacak, eski devrini bitiren bitcoin artık yerini alt coinlere bırakacak. Alt coinler arasında çıkacak olan piyasa karmaşasında ki gözdelerden biri ise rippledır.

Kolay işlem ve düşük masraflar ile daha iyi işlem yapmanızı sağlayacak olan ripple, kendi ağına dahil olan bankalar arasında oldukça düşük bir masrafla para transferi yapmanız için kolaylık sağlıyor. ripple ağında yapılacak olan her işlem başına ortalama bir değer olan 0.0011 dolar ödeniyor. Bunu bitcoin olarak işleme alırsak eğer 3.5 dolar işlem masrafı karşımıza çıkmaktadır. riplenin işlem hızı sorgulanamaz derecede hızlıdır.

Günlük hayatımızda normal bankalardan yaptığımız para transferleri gibi bir hıza kavuşan ripple sistemi, fon aktırımı yapıldığında 5-10 saniye gibi bir süre içinde transfer karşı tarafa geçmektedir. Bunu bitcoin bazında düşündüğümüzde bu saatlerimizi almaktaydı. Ek olarak ise ripple ağı size büyük bir güvence sunuyor. ripple ağı üzerinden yapılan tüm transferler kayır altına alınıp izlenmektedir. Bu sayede iki taraf içinde olumlu bir sistem ortaya konmaktadır. İlk başta deftere daha sonra tarafların hesabına işlenmektedir. Bu şekilde kolay ve güvenilir bir ağ sunan ripple sistemi bitcoinden sonra parlayacak olan alt coinler arasında en gözdesi durumunda.

Ripple Kullanan Şirketler

Ripple alt yapısını kullanan şirketler düşük masraflı satış ve şirket ödemesi gibi durumlardan yararlanabilecek duruma geliyorlar. Uluslar arası alanda bir çok banka ile anlaşmış bulunan ripple ağı, ülkemizde ise Akbank bu ağa kendini entegre etmiş bulunmaktadır. Blockchain alanında ilk giriş yapan Türk bankası olan Akbank, ripple ağ sistemi ile işlemlerinizi daha hızlı ve güvenilir yapmanızı sağlıyor.

Sanal para dünyasında üst sıralarda yer alan ripple, bir çok altcoin ile şuan bile bir çekişme içersindedir. 11,5 milyar dolar değeri olan ripple gün geçtikce daha hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 21 milyonda üretimi duracak olan bitcoinin değer kaybetmeye başladıktan sonra bir çok alt coin arasında bir piyasa karmaşası çıkacaktır. Günlük işlem hacmi 140 milyona ulaşan ripple alt coinlerin yıldızı olarak parlamaya devam ediyor.

Ripple almak isteyenler, ya bitcoin alıp onu ripple çeviriyorlar ya da yabancı borsa sitelerine giriş yapıp ripple almaya çalışıyorlar. Ülkemiz de ripple alt coinini almak isteyen kişiler genellikle bitcoin alıp onları bozdururular. Bunun içinde yabancı borsa sistemlerini kullanırlar. Çünkü ülkemizde ripple alt coinini sağlayan bir borsa bulunmamaktadır. Ripple için kullanılan cüzdan uygulamalarında en önerilenler arasında Gatehub ve Ripllex gelmektedir. Kolay işlem hızı sunan bu cüzdanlar ripple alt coininizi saklamak için güzel bir hizmet sunmaktadır. Ripple ve Bitcoin Karşılaştırması konulu yazımızın burada sonuna geldik. Bitcoin Gold Nedir? Nasıl Üretilir? konusunda hazırladığımız makaleye göz atabilirsiniz.

İlgili Yazı

, Bitcoin ve Ripple Balinaları Harekete Geçti!

Bitcoin ve Ripple Balinaları Harekete Geçti!

Gönderen - Nisan 30, 2020 0
Son 24 saat içerisinde, BTC balinaları 209.4 milyon dolar değerinde toplam 26.018 Bitcoin’i başka cüzdanlara aktardı. Diğer bir taraftan piyasa değeri bakımından en büyük…

Ekran Kartı Kiralayarak Bitcoin Kazanmak

Gönderen - Ekim 25, 2019 0
İnsanların güvenini kazanmış bir para birimi olan Bitcoin ekran kartı ve işlemcilerden yararlanılarak yapılan madencilikten üretiliyor. Birazdan anlatacağım sistem de…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir