Seyyar Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Avatarayınlanan s
858 0
Özellikle yaz aylarında işlek cadde ve sokaklarda mısır satan seyyar satıcılara rastlamak mümkün. Zaman zaman bu satıcılardan mısır alırken Seyyar Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor? sorununu kendimize sorduğumuz anlar olmaktadır. Seyyar olarak bu işi yapanların genellikle yaz aylarında daha fazla satış yaptıkları da aşikar bir gerçektir. Seyyar olarak mısır satan satanları bir kaç başlık altında incelemek doğru olacaktır. Seyyar olarak mısır satanlar bu mısırları haşlama yönetimi ile koçanda , mangalda közleme yöntemi ile  ve son yıllarda oldukça popüler olan bardakta mısır olarak satılmaktadır. Peki seyyar mısırcılar kaç para kazanıyor? Desiniz. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Haşlama Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Seyyar olarak mısır satanların tercih ettiği yöntemlerden birisi olan koçanları ile birlikte haşlama mısır sayma işidir. Bunun için uygun bir seyyar araba ve kaynayan bir tencere yeterli olmaktadır. Mısır isteyen müşterilere kaynayan kazandan mısır tuzlanarak verilir. Oldukça kazançlı olan seyyar kaynamış mısır satıcılığı işinde günlük kazancınızı etkileyen en önemli unsur günlük kaç adet mısır satacağınız konusudur. Tatil yörelerinde özellikle plajlarda seyyar olarak kaynamış mısır satanlara rastlarız. 2019 yılında Didim Bodrum taraflarında bir adet kaynamış mısır sahil ve plajlarda (halk plajları) 5 TL. den satılmaktaydı.

Özellikle halk plajlarında çoluk çocuklu aileler bu seyyar olarak satılan bu mısırları oldukça fazla tercih ederler. Bu yörelerde kaynamış mısır satanlara oldukça iyi paralar kazanmaktadır. Tek dezavantajı ise 3 aylık bir sezonları olmasıdır. Ancak 3 ayda emin olun 12 aylık iş yapmaktadırlar. Seyyar olarak kaynamış bir mısırdan yüzde 300 oranında kar olduğunu var sayarsak günde 100 mısır satan bir seyyar satıcının 500 TL geliri olacaktır. Bunun 100 TL si masraflara çıksak geriye kalan 400 TL net kar olarak gelir olacaktır. Buda ayda 12.000 TL bir gelir demektir.

Bu kadar kar olur mu diyenler için biraz araştırma yaptık. Güncel olarak hal fiyatlarına bir göz gezdirelim mısırın adetinin kaç para olduğu ile kaynamış mısır maliyetlerine derinlemesine göz atalım istedik.

Közde Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Közde mısır satanlar ile haşlama yani kaynamış mısır satanlar arasında çok fazla fark bulunmasa da közde mısır biraz daha meşakkatli ve masraflı bir iştir. Zira Közü hazırlamak ve her daim közü canlı tutmak gerekmektedir. Kaynamış mısırda olduğu gibi pişme aşaması bittikten sonra uzun süreler beklemezler. Ancak satış fiyatı olarak aralarında da fark olmadığından kaynama mısır közde mısıra göre daha kolaydır. Közde mısır satanlarda aşağı yukarı sattıkları mısır başına yüzde 200 gibi bir kar ile çalışmaktadır.

23 Ağustos 2019 tarihi itibari le Mısır adet olarak en yüksek İstanbul ilinde 1 TL den satılmaktadır. Bursa ve Kocaeli illerinde 0,50 Kuruş Adana’da ise 0,20 kuruştur. Kaynamış veya közde mısır satmak için öncelikle lazım olan sermaye mısırın güncel olarak fiyatlarını bulduk. Kaynamış mısır için gerekli olan ikinci malzeme ise sudur. Su için bütçe ayırmaya gerek görmüyoruz.

Diğer gerekli olan ise ateş. Doğal gaz olan yerlerde maliyet biraz daha düşük tüp gaz kullananlar için biraz maliyetli olan durumdur. Aynı şekilde mangal kömürü maliyetleri de hesaplanan gide kalemleri arasındadır. Diğer en büyük etken ise iş gücü maliyetidir. Bunu da kendimiz çalışarak satışını yaptığımızda maliyetlerin ne kadar düşük olacağını göreceksiniz.

Bardakta Mısır Satanlar Kaç para Kazanıyor?

Son yıllarda oldukça popüler olan bardakta mısır satanlar da diğer mısır çeşitlerini satanlar gibi iyi paralar kazanmaktadır. Kaynatılmış mısırlar koçanlarından ayrılarak satış aşamasında biraz yağ ile karıştırılarak bardak içinde ikram edilir. Bardak mısır fiyatları bardağın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. 1 kg mısırdan ortalama 15 bardak mısır çıkmakta ve satılmaktadır. Diğer çeşitlerde olduğu gibi bunda da satılan miktar kazancını belli eden etkendir. 1 bardak mısırın 3 TL 5 TL arasında satılmaktadır. Bardakta mısır satışının bir diğer özelliği yaz ve kış aylarında satılmaktadır.

Seyyar Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor?
Seyyar Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Seyyar Mısır Satmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Hangi türden mısır satarsak satalım bize lazım olan en önemli ve gerekli malzeme Tezgah yani Mısır Arabasıdır. Bunun yanı sıra Tüp ve mısır tavası, Kaşık ve bardak , tuz, tencere, karıştırmak için ayrı bir tencere, ketçap, mayonez, baharatlar . odun kömürü , mangal gibi aksesuarlar gerekmektedir. Seyyar olarak mısır satmak için öyle çok fazla bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Bu işe girmek için önce bir seyyar araba kiralamak veya satın almak daha sonra ise belediyelerden uygun bir yer kiralamanız gerekmektedir. Daha sonra ise bütçeniz doğrultusunda mısır ve diğer gerekli olan malzemeleri alarak işe başlayabilirsiniz.
Seyyar Mısır Satanlar Kaç Para Kazanıyor? Mısır Satarak Ev Geçindirmek? Mısır Satanlar Ne Kadar Kazanıyor? gibi konularda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Seyyar Satıcıların kaç para kazandığı her daim merak konusu olmuştur. Mısır konusunda tereddüt yaşayanlar için Simit Satanlar Kaç Para Kazanıyor? konusunda hazırlanan yazıyı okuyabilirler.

İlgili Yazı

Güvercin Besleyerek Para Kazanma

Gönderen - Ekim 20, 2019 0
Güvercin Besleyerek Kaç Para Kazanılır ? Güvercin Besleyerek Para Kazanma konusu hakkında sizlere çok detaylı bir yazı sunacağım. Güvercin besleyenler…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir