2020 yılı Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları

Avatarayınlanan s
664 0
Çiftçilerimiz için en önemli unsur su kaynaklarıdır. Her alanda destek veren devletimiz Çiftçilerimizi de bu alanda yalnız  bırakmamıştır. Sulama Hibe Desteği ile çiftçilerimize destek olmuştur. Tarım alanında uygulanan reformlar ile birlikte  modern tarım ve modern sulama yöntemleri oldukça önemli unsurlardır. Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Bireysel sulama hibe desteğinin amaçları nelerdir hep birlikte inceleyelim.

2020 yılı Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları

Amaçları 

Öncelikli hedefleri arasında modern sulama sistemleri kurulması ve geliştirilmesi
Sulama ve sulama sistemleri konusunda dünya ile yarışmak,
Suluma sistemleri sayesinde üretim verimliliğini arttırmak
Kurak bölgelerde ve kıraç olarak anılan arazilerdeki üretim kaybını engellemek  gelmektedir.

Bireysel Sulama  Destek Çeşitleri

2018 Ocak ayından bu yana uygulamada olan Bireysel Sulama Hibe Desteklerinin 2019 ve 2020 yıllarında da devam etmesi beklenmektedir. Sulama Destek Hibelerinden yararlanmak için öncelikli olarak  Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üyesi olmamız gerekmekte. Bu sisteme üye olan gerçek ve tüzel kişiler sulama bireysel sulama hibe desteğinden yararlanabilirler. Bireysel Sulama Destek Çeşitleri oldukça geniştir.

Tamburlu sulama sistemleri Kurmak geliştirmek yönetmek ve kullanmak
Güneş enerjili sulama sistemi geliştirmek kurmak kullanmak ve işlemek
Yağmurlama Sistemleri ve  Tarla içi modern yağmur lamalar
Tarla içi modern yüzey altı damlama yöntemleri
Tarla içi modern mikro yağmurlama ve sulama yöntemi
Lineer ve Center Pivot olarak adlandırılan yağmurlama sistemleri destek sulama hibeleri içinde yer alan çeşitler arasında yer almaktadır.

Bireysel Sulama Hibe Başvuruları Nasıl Yapılır?

Tarımsal Sulama Hibe desteği Ocak ve Mart ayları arasında yapılmaktadır. Sulama desteği dışında ekipman ve tesisat içinde verilen desteklerde hibe miktarı 500 Bin TL ve KDV hariç yüzde 50 oranındadır. Hibe desteği almak için mevzuatlar gereği bazı evrak ve belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Hibe başvurusunda bulunmak için öncelikli olarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak gerekmektedir. Bir diğer şart ise sulama hibe desteği alınacak arazinin sizin adınıza kayıtlı olması yada en az 3 yıl kiralanmış olması gerekmektedir.

Kiralanacak arazi kamu vasfı taşıyor ise 10 yıl kullanım hakkı almak gerekmektedir. Bu saydığımız kriterler dışında bu hibeden bir önceki yıl yararlanmamış olmak gerekmektedir. Çok arazili destekler için ayrı ayrı proje hazırlanması gerekmektedir. Bireysel Sulama Hibesi almaya hak kazananlar ayrıca aynı yıl içinde duyurulmaktadır. Hibe desteği için hazırlanan belgeler arasında Makine ve ekipmanlar ile bunlara at kira giderleri, nakliye giderleri, eğitim giderlerinin yanı sıra diğer gider kalemlerinin belirtilmesi de gerekmektedir.

Yatırım Tutarı ve Oranı

Bu kapsamda yararlanılacak hibeden faydalanmak için Hibeye esas mal  tutarı gerçek kişiler ve tüzel kişiler için 1.000.000.-TL’ yi dir.  KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verileceği açıklanmıştır. Kurak bölgelerimizde sulama desteğinden yararlanarak bu alanları tarıma elverişli hale getirmek mümkündür. Bunun için alacağınız hibenin maliyet ve gider kalemlerini iyi hesaplamak faydalı bir konu olacaktır.

, 2020 yılı Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları
Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları

Başvuru Şekli ve Zamanı

Çiftçilerimiz başta olmak üzere hibeden yararlanmak isteyenlerin 31 Mart 2019 tarihi mesai bitimine kadar dosya halinde belgelerini  t İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.  Bireysel Sulama Hibe Desteğinden yararlanacak olanların bu konuda hazırlanan rehbere https://www.tarimorman.gov.tr/TRGMisimli siteden ulaşmaları mümkündür.

Sulama Hibe Desteği Başvuru Zamanları ve hibe ile ilgili başvuru şartları ve zamanları konusunda hazırladığımız yazımızın burada sona geldik. Kosgeb Destek Kredisi almak isteyenler için bilgiler verdiğimiz konuya buradan ulaşılabilir. Sulama Hibe Destekleri ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir