Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor?

Avatarayınlanan s
478 0
Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor?
Günümüzün yaygın meslek grupları arasında yer alan taksi şoförlüğü ve ticari taksicilik mesleği kazançları bu alanda faaliyet göstermek isteyenler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Ticari taksi şoförlerinin kazançları ve giderleri konusuna değineceğiz. Öncelikle hemen yazımızın başında belirtmek isterim ki taksi şoförlüğü oldukça zor meslekler arasında yer almaktadır.

Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor?

Özellikle büyük şehirlerde ulaşım her zaman sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye genelinde her il ve ilçede ticari taksiler bulunmaktadır. Ticari taksilerde çalışmak isteyenler için en büyük sorun gece mesaileri olacaktır. Gece çalışmak ve özellikle de direksiyon sallamak zor bir iştir.

Ülkemizde ticari taksi plakaları bölgeden bölgeye değişse de çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Metropol kentlerden olan İstanbul ilinde kayıtlı Ticari taksi sayısı yaklaşık olarak 18.000 civarındadır. Ülkemizde ise bu sayı 75.000 bini bulmaktadır. Bu kadar ticari taksi bulunan ülkemizde her takside iki şoför çalıştığını düşündüğümüzde 150.000 kişilik bir istihdam olanağı sunan mesleklerdendir.


Duraklar

Ticari taksiler kendilere tahsis edilen duraklar da müşterilerine hizmet ederler. Belediyeler tarafından kendilerine tahsis edilen alanlarda genellikle duraklarda sayıları durağın zorunluğu ile doğru orantılı olarak taksi bulunmaktadır. Ticari taksiler bulundukları duraklarda sıra beklemek sureti ile çalışmaktadırlar. Sırası gelen taksi müşteriyi adresten veya duraktan alarak gideceği adrese bırakır. Dönüşte ise müşteri bulur ise bu müşteriyi de istenilen adrese bırakma usulü ile çalışır. Büyük şehirlerde pek uygulamak mümkün olmasa da kural olarak her taksici kendi bölgesinde çalışmak durumundadır.

Plakalar

Ticari taksi plakaları çok yüksek fiyatlardan alınıp satılan plaka türüdür. 1 milyon ile 2 milyon arasında değişen taksi fiyatları bu plaklara sahip olanlar için oldukça karlı bir durumdur. İllerde zamanında belirlenen miktarlarda taksi plakaları tahsis edilmiştir. Bu sayı zaman zaman artırılsa da mevcut durumunu genelde korumaktadır. Tıpkı arsa konut vb. gayrimenkullerde fiyat artışları olduğu gibi taksi plakları da belli oranlarda artmaktadır. Taksi plakaları tıpkı borsa gibi kendi kendisine fiyatlanan bir sektör olmuştur.

Taksimetre

Ticari taksilerde müşteri alındığı alanda taksimetre denilen alet çalıştırılarak gidilecek olan km oranında müşteriden para alınmaktadır. Bu miktar gece ve gündüz tarifelerinde farklılık göstermektedir. Gündüz tarifesi gece tarifesine göre daha ucuz iken gece tarifesi ise daha pahalıdır. Ticari taksilerde kullanılan taksimetreler zaman zaman kalibre edilerek güncelleşmektedir.

Pazarlık Usulü Müşteri Götürme

Zaman zaman müşteri talepleri doğrultusunda ticari taksiler gidecekleri uzun mesafeler için taksimetre açmazlar. Bu durum ne kadar hukuka uygun veya etik bilmiyoruz ancak bu müşteriler tarafından talep edilen bir yöntemdir. Müşteri gideceği yerin uzunluğunu düşünerek taksimetre ile fazla para ödeyeceğini düşündüğü adrese pazarlık yaparak gitmek ister.

Kimler İşletir?

Ticari taksileri kimi zaman plaka sahipleri işletir iken kimi zamanda kimi zamanda plakalarını kiraya vermektedirler. Plaka sahipleri bazen araç ile birlikte plakasını kiraya verirken bazende sadece plakasını kiraya vermektedir. Taksi plakası kiralayarak taksicilik yapanlar normal şoförlere oranla daha fazla para kazanır. Bazen taksi plakaları aracı firmalara kiraya verilmektedir. Bu durumda aracı firmalar da kiraladıkları plakaları bir başkasına veya taksi durağına kiraya vermektedirler. Bir taksi plakasından aracılar da dahil plaka sahibi durak ve çalışan ekmek yemiş olur böylelikle.

İstanbul’da Taksi Plaka Kiraları ve Kazançları

Yazımızı hazırladığımız şu günlerde İstanbul ilinde taksi plakaları bulunulan ilçe ve semte göre değişkenlik gösterse de aylık olarak  7-15 Bin lira arasında kiralan maktadır. İstanbul gibi büyük bir şehirde bazı alanlarda durakları olan taksiler iyi paralar kazanmaktadır. İstanbul hava alanlarında her dakika uçak inmekte ve yolcular için bazen toplu taşıma araçları cazip gelmemektedir. Bu tarz yerlerde taksi plaka ücretleri ile kazançları oldukça yüksektir. İstanbul ilinde taksicilik yapanlar bir çok avantaja sahip olsa da hem yasal hemde yasal olmayan taksilerin çokluğu ile mücadele etmektedirler.

Taksi Şoförü Olmanın Şartları

Taksi şoförü olmak için bir takım kriterleriniz olmalıdır. Bu kriterlerin arasında en önemli olan ise sabırdır. Her ne kadar yazılı olmasa da oldukça sabır gerektiren bir meslek dalıdır. Bunun dışında gerekli olan bir takım evraklarda vardır. Bu evraklar arasında  Ehliyet,  Psikolog raporu,  Sağlık raporu ve  Ehliyet GBT’si gibi belgeler bulunmaktadır. Bunun dışında ise çalışılacak olan mıntıkanın ve yolların iyi bilinmesi ve iyi bir araç kullanıcısı olmak gerekmektedir.

Zorlukları

Her meslekte olduğu gibi taksi şoförlüğünde de bir takım zorluklar vardır. Genellikle iki şoför olarak çalışan taksiciler kendi aralarında 12-12 veya 24-24 esasına göre çalışma saatleri belirlerler. Bu çalışma saatleri ise oldukça uzun ve yorucu olacaktır. Bunun dışında özellikle gece saatlerinde taksi müşterilerinde alkolün dozunu fazla kaçıranlar ile uğraşmak da ayrı bir derttir. Adresini söyleyemeyecek derecede alkollü olan müşteriler ile uğraşmak oldukça zordur . Trafikte ne kadar dikkatli olunursa olunsun bir başka araç ile kazaya karışmak ve araçta meydana gelen hasarlar da işin zorlukların dandır.  Ayrıca eskiden sık sık gündem olan üzücü taksici cinayetleri gibi olaylar da bu işin zorlukları arasındadır.

Korsan Taksiciler Kaç Para Kazanıyor ?

Normal taksicilerin yanında özellikle büyük şehirler korsan taksi olarak tabir edinen bir çok gayri resmi taksici bulunmaktadır. Korsan taksicilerin belli başlı bir durakları olamakla beraber gezici olarak hizmet verirler ve kendilerine el eden müşterileri alarak istedikleri adrese bırakırlar. Korsan taksicilerle mücadele etmek gerçekten zor bir durumdur. Özellikle İstanbul ilinde sayıları 10 binlerin üzerin olduğu tahmin edilen korsan taksiciler bulunmaktadır.

, Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor?
Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor?

Korsan Taksi İşi Yapmak Kazançlı mı?

İllegal bir meslek olarak yapılan korsan taksicilik işinde algı vergi  durak parası işçi parası gibi bir çok gider kalemi yer almamaktadır. Her ne kadar korsan taksiler ile ilgili bilgiler versek de bu işin kanunen suç olduğunu ve yapılmaması gerektiğini hatırlatırız. Korsan taksiler yolda müşteri almaları dışında gelişen teknoloji ile birlikte kendileri iletişim bilgilerini iphone ve goggle uygulamaları ile tanıtarak bu yolla da müşteri bulmaktadırlar.

Hatta kendi numaralarını google üzerinden reklam vererek taksi bulmak isteyenlere kendilerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadırlar. Korsan taksi işini genellikle emekliler ve ikinci bir ek gelir kazanmak isteyenler yapmaktadır daha çok. Bunların kazançları da masraflar çıktıktan sonra ek gelir getiren oranda ve yaptıkları iş ile doğru orantılı olarak değişmektedir.

Korsan Taksiciliğin Zararları

Korsan taksicilik yapmak suç olduğu kadar bir çok riski de beraberinde getirmektedir. Zira yasal olarak çalışan taksicilerin verdiği bir çok vergi sigorta gibi paraları ödemedikleri için her zaman riskli iş yapmaktadırlar. Başlarına gelebilecek trafik kazaları sonucu oldukça zor duruma düşmektedirler. Bunun yanı sıra taksicilik yaptıkları sırada yakalanmaları halinde oldukça yüksek cezalar ödemek durumunda kalırlar.

Korsan Taksilere Ulaşmak

Korsan taksilere ulaşmak günümüzde artık çok kolay. Genelde korsan taksiler sürekli olarak işlek bölgelerde hareket halinde olurlar. Bunun dışında ise kendi tanıdıklarına hizmet vermektedirler. Korsan taksileri ise fiyat olarak daha cazip olduğu işin insanlar tercih etmektedir. Zaman zaman Taksiler mesafe yakınlığı veya ters güzergah sebepleri le müşterileri mağdur ettiklerini basından okuyup izlemişsinizdir. Korsan taksilere tesadüfen ulaşabileceğiniz gibi internet aramaları, mobil uygulamalar eş dost tavsiyeleri sonucu ulaşabilirsiniz. İstanbul ilinde korsan taksi ile ilgili bir çok seçenek bula birken diğer illerde bu durum böyle değildir.

İstanbul Korsan Taksi

Diğer küçük illerde bazen taksilerin tümü bile gece çalışmaz iken korsan taksi bulmak zordur. Zaten korsan olarak faaliyet gösteren bir taksi hemen fark edilir ve bu işten men ettirilmesi ağlanır. Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul ilinde ise bu durum biraz zordur. zira ilçeler iç içe girmiş 16 Milyonluk bir nüfus olan bu şehirde binlerce taksi arasından kimin korsan taksicilik yaptığını tespit etmek zor hatta imkansız bir iştir. Bu sebeple korsan taksiciler genellikle İstanbul ilinde iş yaparlar. İstanbul ilinde her ilçede çok fazla sayıda taksi olduğu için kim kimin bölgesinde kim gerçek kim korsan diye ayırım yapmak zordur.

Taksi şoförleri ne kadar kazanıyor? konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Taksicilik mesleği ve taksici kazançları hakkında yorum bölümünden dilediklerinizi yazabilirsiniz. İstanbul Taksileri İle İlgili Resmi Bilgiler İçin Bu Bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.  Para Kazanma konuları ile ilgili daha önce hazırladığımız Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazı

Steemit Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Bu günler de çok sorulan sorulardan biri olan Steemit nedir ve Steemit’ten nasıl Bitcoin kazanabilirim soruları üzerinden gidiceğiz. Steemit Nedir?…

Kağıt Toplayarak Ne Kadar Para Kazanılır ?

Gönderen - Mart 13, 2020 0
Hemen her sokakta bulunabilen çöpteki geri dönüşüme çevrilebilen atıkları toplayan ve bunları satan kişilere Kağıt toplayıcısı deniyor. Kağıt toplayıcıları topladıkları…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir