TC Kimlik ile Bankadan Para Çekme? 2020

Avatarayınlanan s
306 0
2020 yılında TC Kimlik ile Bankadan Para Çekme konusu oldukça önemli konulardan birisidir. ATM ve Bankalardan para çekmek artık günümüzde iyice kolaylaşmıştır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak alt yapı teknolojilerini yenileyen bankalarda tüm artık müşterilerinin  para çekme işlemleri dahil bir çok banka işleminde kolaylık sağlamaktadır. Cep telefonları ile birlikte artık hafta sonları dahil başka birisinin cep telefonuna para göndermek mümkün. Bugün sizlere anlatacağımız konumuz ise herkesin merak ettiği  TC Kimlik ile para çekme nasıl olur? konusu olacak. TC Kimlik İle Bankadan para çekilir mi? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Şubeden para çekme

Tc Kimlik Numaralarının hayatımıza girmesi ile gencinden yaşlısına herkes bu numara ile bir çok işlemi yapmıyor. Artık durum öyle bir noktaya geldi ki Polis durdurduğunda bile GBT kontrolü için hemen ezberimizdeki TC kimlik numarasını söylüyoruz. TC kimlik numaramız ve kimliğimiz yeni adı ile TC Kimlik Kartımız yanımızda olduğu zaman banka şubelerinden rahatlıkla ğara çekme işlemleri yapabiliriz. Kimlik Kartımız yanımızda olmadan bankadan para çekme işlemi yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun istisnaları sizi gerçekten iyi tanıyan ve müşterisi olduğunuz banka görevlileri belki istisnai olarak TC Kimlik istemeden para verebilir.

ATM den Para Çekme

ATM den para çekme veya başka bir işlem için yanınızda TC kimlik kartınızın bulunmasına gerek yoktur. Bu işlem için banka tarafından sağlanan bankamatik veya kredi kartının yanınızda olması yeterlidir. Günümüz teknolojisinde artık kartsız işlemler yapmakta mümkün. Avuç içi sistemleri veya kartsız sistemler ile çok rahat bir şekilde işlemleri yapmak mümkün. Bankamatikten TC Kimlik kartınız olmadan para çekebilirsiniz. Ancak ATM ve Bankamatiklerden bazı işlemleri yaparken TC kimlik numaranız lazım olabilir.

Özellikle ATM ekranlarında yer alan Türkçe kartsız menü işlemleri için TC kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu açıklama ile birlikte  bankamatiklerden TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi? sorusuna yanıt vermiş oluyoruz. Sisteme girdiğiniz TC Kimlik numaranız ile artık ATM den kartsız olarak hemen hemen bütün işlemleri yapabilirsiniz. Kartsız işlem yaparken banka sizden güvenlik amacı ile bir takım detay bilgiler isteyecektir. Bunlar arasında banka sistemine kayıtlı olan cep telefonunuza gelen sms mesajı da dahil olabilir.

Telefon ile Para Çekme 

Cep telefonları ile artık çok kolay bir şekilde para çekip gönderme işlemleri yapabilirsiniz. Bankaların Cebbank isimli uygulaması ile günlük 1000 TL limit ile para gönderme ve alma işlemleri yapabilirsiniz. Cep telefonuna gelen parayı da size bildirilen ATM den kartınız olmadan ve TC Kimlik numaranız ile birlikte almanız mümkündür. Bu konu ile ilgili ayrıntılı olarak hazırladığımız  Cebe Havale Nasıl Yapılır?  konulu makalemiz içeriğinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz. TC Kimlik Kartınız ile ATM’den para çekme işlemi yapmak için bir bankada şubeniz olmasına gerek bulunmamakta olduğunu hatırlatalım. Bu uygulama sayesinde cep telefonunuza gelen şifre ile bankamatiklerden para çekebilirsiniz.

Kimliksiz Para Çekmeye Bankalar İzin Verir mi?

Bir banka şubesine yanınızda kimliğinizi ispata yarayan TC kimlik kartı ehliyet yada pasaport türünde bir belgeniz bulunmadan hesabımdan para çekmek istiyorum demek yeterli olmayacaktır. Hatta banka cüzdanı veya banka kartını da verseniz ilgili görevli sizden kimlik belgesi isteyecektir. Bundaki amaç hesap sahibi ile para çeken kişinin aynı olup olmadığının kontrol edilmesidir. Banka şubelerinde siz işlem yaparken arka tarafta bulunan ve işlemleriniz ile uğraşan görevlinin bilgisayar ekranında sizin kimliğinizin resmi görünmektedir. Bu tamamı ile teyit amaçlı bir uygulamadır.  Bankadaki paranızın güvenliği için banka şubelerine giderken yanınızda kimlik belgenizi götürmeniz gerekmektedir.
, TC Kimlik ile Bankadan Para Çekme? 2020
TC Kimlik ile Bankadan Para Çekme?

TC Kimlik Belgesi olmadan bankadan para çekmeniz mümkün değildir. Yani kısaca özetlemek gerekir ise yapay zeka gereken işlemlerde robot ve bilgisayar teknolojileri uygulamalarında TC Kimlik numaranızı biliyor olmanız yeterli iken iken müşteri temsilcileri ile işlemlerde Kimliğiniz yanınızda olmalıdır. Yapay zekadan kastımız telefon bankacılığı işlemlerinde zaman zaman karşılaştığımız ‘yapmak istediğini işlemi bir kaç cümle ile söyleyiniz’ tarzındaki uygulamalardır.

Kimliksiz Para Çekmek

TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi? konusunda detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. TC Kimlik belgesi veya eski adıyla nüfus cüzdanımızı her zaman yanımızda taşımak gerekmektedir. Zira bizin biz olduğunun en temel ve en kesin kanıtıdır bu belge. Yasalarımızda da kimliğini taşımamak veya sorulduğunda ibraz edilmemek gözaltı işlemi ile sonuçlanabilen işlemler arasındadır. Konu hakkında sizlerde yorumlarınız ile TC Kimlik Numarası kullanarak yaptığınız bankacılık işlemleri hakkında bilgiler verebilirsiniz. İNG bank tarafından kullanılan  ParaMara uygulaması hakkında detaylı bilgiler ve resmi site için tıklaynız.

İlgili Yazı

Ziraat Bankası Ortak ATM’ler Hangileri 2020

Gönderen - Mart 22, 2020 0
Ziraat Bankası Ortak ATM’ler Hangileri 2020 Bankalar geçtiğimiz yıllarda birbirleri ile yaptıkları anlaşmalarda birbirlerinin hesaplarında para çekme işlemleri için anlaşmaya…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir