Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği

Avatarayınlanan s
1166 0
Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği erkek çocukları olan ailelerin merak ettiği ve herkes tarafından bilinmeyen bir meslek alanıdır. Tornacılık artık eskisi gibi manüel tezgahlarda yapılmadığı için yorucu olamaktan çıkmış bir meslek alanı oldu. Eskiden torna tezgahlarında işlenecek olan parçalar torna tezgahını kullanan usta kişiler tarafından kumpas gibi aletlerle ölçerek yapılmakta iken şimdilerde ileri teknoloji sayesinde CNC Torna ismi verilen makine ve tezgahlar  tarafından yapılmaktadır. CNC Torna Makineleri, G Kodu ve Araçlar ile ilgili meslek dallarında para kazanma yöntemlerini ve iş kurma konusunda detaylar yazımızın devamında.

CNC Torna Mesleğinde Para Var mı ?

Tornacılık Mesleği

Tornacılık mesleği hemen hemen hiç bir zaman eskimeyecek olan mesleklerden birisidir. Mesleğin özünde demiri yontarak şekillendirmek yatmaktadır. Demiri ve demire benzer elementleri şekillendirmek için ise üretilen makinaların genel adıdır torna tezgahları. Tornacılık mesleğinde eskiden çıraklık ve kalfalık aşamaları ile meslek öğrenilirken şimdilerde ise Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinde bu eğitim alınmaktadır. Tornacılık mesleği şimdiki zamanlarda kendi kendine işleyen bir nevi bilgisayar sistemli CNC torna tezgahlarına bıraktı.

CNC Torna 

CNC Torna tezgahları hemen her işlemi kendileri yerine getiren ve manüel torna tezgahları yerini alan makinalardır. Bu tezgahlarda çalışmak eski tezgahlara göre daha kolaydır. CNC torna tezgahlarında operatör olanlar bu tezgahlara sadece işlenecek olan parçayı bağlamak ve işlem bitince de sökmek işlemi yaparlar. Diğer bütün operasyonlar makine tarafından yerine getirilir. Bu meslekte CNC operatörü olmak ve sadece parça bağlayıp sökmek gibi bir düşünceye sahipseniz meslek içinde yükselmeniz biraz zor olacaktır.

CNC Torna Programcıları 

Tornacılıkta çığır açan CNC tezgahlarında çalışmanın yanında bu tezgahlarda işlenecek parçalar için tezgaha komutlar verecek yazılımları yazmak işin esas mutfak kısmıdır diyebiliriz. Tornacılık mesleğinde hem operatör hemde arka planda yapılacak işler için programları yazmak önemlidir. Her ikisini de beceren işçiler el üstünde tutulan ve bu meslekte yol katetmiş olan kişilerdir. CNC tezgahlarının çalışmasına yardımcı olan kodlar Cat programları ile yazılmaktadır. Örneğin işlenecek olan parçaya makinanın nasıl yaklaşacağı önce hangi işlemi yapacağı, parçayı nasıl çevireceği gibi bir takım talimatları vermeye yararlar.

Tornacılıkta Para Var mı?

Torna tezgahlarında operatör olarak parça bağlamak ve sökmek kısmını hemen herkes yapabilmektedir. Bunun için bir kaç hafta gözlem yapmak yeterli olur düşüncesindeyim. Mesleki kurslar ile tornacılık sertifikası alanlar operatör olabilirler. Operatörler normal fabrika ve iş yerlerin de askeri ücretten biraz daha fazla kazanırlar. Bu durum normal iş yerleri için geçerli iken kurumsal firmalarda Tucaş gibi havacılık sektöründe veya MKE gibi silah sanayi alanında  faaliyet gösteren büyük firmalarda bu rakamlardan çok daha fazla kazanmak mümkündür.
Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği için CNC tezgahlarında program yazmak ve bu programların tezgahlarda verimli çalışmasını sağlayan mühendisler veya ustalar daha fazla ücret almaktadırlar. Tornacılık sektöründe çalışan CNC makinaları saatlik olarak çalışmakta ve para kazanmaktadır. Örneğin bir parçanın operasyon süresi hesaplanarak tezgahın saatte 10 parça işleyebileceği şeklinde yazılan program ile torna tezgahının ne kadar iş yapacağı bellidir. İşte burada ustalık devreye girer ve yazılan program beğenilmeyerek makinanın şartları da zorlanmak sureti ile bu süre bazen yarıdan fazla oranda indirilebilmektedir. İşte böyle ustalar değerli ustalardır.

CNC Tezgahı Almak ve İş Yeri Açarak Para Kazanmak

Tezgah almak ve iş yeri açmak istiyorsanız eğer sıradan bir operatörden daha fazla bilgiye sahip olmalısınız. Zira artık büyük firmalar küçük iş yerlerine iş verirlerken onların para kazanma şansını oldukça düşürmektedirler. Böyle bir düşünceniz var ise birde bu alanda bir çevrenizin olması gerekmektedir. Örneklere baktığımızda bir tane CNC tezgahı ile milyoner olan iş adamları görmek mümkündür.
Burada sizin yapacağınız iş kolu , çevreniz ve sermayeniz birlikte değerlendirilmelidir. CNC tezgahları ile tıbbi malzemeler , uçak ve havacılık sektörüne parçalar, silah sanayi için yan ürünler , beyaz eşya sektörü , oto ve aklınıza gelecek bir çok sektörden fason işler  alarak kendi iş yerlerinizde para kazanmanız mümkündür. Her işte olduğu gibi bu alanda da bir çok risk bulunmaktadır.
, Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği
Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği
Sermaye olarak oldukça pahalı bir sektördür CNC tornacılığı. Bugün bir iki makine ile dükkan açmaya kalksanız en düşük 250-500 Bin lira sermaye ile işe başlamak yetmeyebilir. İş yeri açtıktan ve işleri yoluna koyduktan sonra bu alanda bilgi birikimiz de ileri derecede ise para kazanmak mümkündür. Kosgep destekleri ile Ucuz CNC Torna Tezgahı  alarak iş yeri açabilir ve iş dünyasında kendinize yer edinebilirsiniz.
Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona erdi. Tornacılık mesleğini ülkemizde en çok anneler mera ederler. Çocuklarının tornacı olmasını araştırır ve bu iş kolunun neler yaptığını merak ederler.

İlgili Yazı

Renkli Yumurta Satarak Para Kazanma

Gönderen - Ekim 20, 2019 0
Renkli Yumurta Satarak Para Kazanma Güncel bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.  Bu güne kadar bildiğimiz ve sofralarımızda kullandığımız yumurtaların yalnızca birkaç…

İç Mimarlar Kaç Para Kazanıyor?

Gönderen - Ekim 27, 2019 0
İç mimarlık son dönemlerin en gözde meslekleri arasında yer alıyor. Üniversitelerde de iç mimarlık bölümüne olan talep giderek artıyor ve…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir