Toruna Bakım Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır?

Avatarayınlanan s
299 0
Sosyal devlet anlayışı gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen Toruna Bakım Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır? konusunda detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Çalışan ve çalışırken doğum yapan annelerin iş hayatına tekrar ve erkenden dönemlerini amaçlayan projelerden birisi de toruna bakım maaşıdır. Anneanne veya babaanneler tarafından bakılan torunlar için devlet tarafından ödenen bu maaşı almak için neler gerekir? torun maaşı nereden ve nasıl alınır ? evde torunlara bakanların merak ettiği konular arasındadır.  Torun bakım parası ile ilgili proje iş adamları tarafından ortaya atılan daha sonra ise devlet tarafından sahiplenen  ve geliştirilen projeler arasında yer almaktadır.

Proje olduğu için henüz tam netlik kazanmamakla birlikte güzel tam anlamı ile faaliyete geçtiğinde özellikle torunlara ücretsiz olarak bakan ebeveynler ve çalışan anneler açısından güzel sonuçlar doğuracak bir faaliyet olacaktır. Torun Bakım maaşı ile birlikte çalışan anneler daha erken iş başı yaparken ücretsiz izinde olduklarından dolayı ailenin yaşadığı maddi kayıplarda önlenmiş olacak. Zaten bedavaya torunlara bakan yaşlı nenelerde bu sayede aile bütçelerine ek bir gelir elde edecektir.

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

Torun Bakma Maaşları ilgili bakanlık tarafından yaklaşık olarak 2 yıl önce 2017 yılında çıkarılmış bir projedir. İş hayatında söz sahibi olan annelerin çalışma hayatlarına çocuklar sebebi ile verdikleri aranın daha kısa sürelere indirilmesini amaçlayan proje kapsamında evde torunlara bakanlar şartları yerine getirdikleri takdirde devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanacaktır. Peki proje aşamasında olan bu uygulamada torunlara bakmadan dolayı maaş almak için ne gibi şartlar gerekmektedir. 2017 yılında proje olarak hayata geçen uygulamanın önümüzdeki yıllarda da devam edip etmeyeceği konusunda net bilgiler bulunmuyor.
, Toruna Bakım Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır?
Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

Torun Bakım Parası Ücretleri Ne Kadardır?

Torun bakım parasından yararlanmak isteyen ailelere ilgili Bakanlık tarafından belirlenen tutarda aylık ücret ödenmektedir. Proje olduğu için pilot olarak seçilen bölgelerde ilk olarak 1000 aileye bu yardımdan yararlanacaktı. Projenin uygulanan pilat yerlerde başarı ile sonuçlar vermesi halinde genişletilerek ülke geneline yayılması bekleniyordu. Evde Torun bakım hizmetindeki amaç tek maaş ile geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin karı koca çalışmasını sağlamak ve bayanların iş hayatına daha hızlı dönmesini sağlamaktı. İlgili Bakanlık tarafından torun maaşının 425 TL olarak ailelere ödendiği ve proje doğrultusunda torun aylığı almaya hak kazananlara 12 ay boyunca ücret ödenmekte idi.

Torun Bakma Maaşı Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Torun ve Bebek banka parası olarak adlandırılan bu uygulama henüz proje olarak devam ettiği için tüm başvuran aileler kabul edilmeyecektir. Proje tamamen hayata geçtiğinde ise bu bakım parasından yararlanmak için bir takım şartların aileler tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar arasında en önemlisi bakılacak olan bebeğin yaşının 3 yaşını doldurmamış olması gereğidir.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak belli bir ikamet sahibi olmak ve bu alanda belli bir süre ikamet ediyor olmak, Çocuğun anne ve babası ile birlikte yaşaması ile birlikte çocuğa bakacak olan kişinin ayrı ayrı şehirlerde yaşıyor olması , bakım hizmeti verilecek bebeğin annesinin ergin olması, Annenin 360 gün süre ile prim ödemesi gerekmektedir. Bu kriterlerin yanında bakanlık tarafından belirlenen gelir miktarı üzerinde gelirin olmaması, başvuru esnasında çalışıyor veya doğrum izninde olması, anne ile işveren arasında akrabalık bulunmaması gerekmektedir.

Bakanlık tarafından proje desteği almak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar arasında çocuğa bakıcılık yapacak olanların fiziksel ve sağlık durumlarının müsait olması 65 yaşından küçük olması, anne ve babanın aylık gelirinin 3 asgari ücretin altında olması da gerekmektedir. Bu hazırlanan evrakların yanında bakanlık tarafından istenecek diğer belgeler ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Peki Başvuru nasıl yapılacak?

Torun Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Torun bakım parası müracaatı yapmak amacı ile bakanlığa ait resmi internet sitesi olan   www.csgb.gov.tr üzerinden yapılmalıdır. İnter ile arası iyi olmayanlar ve online olarak torun başvuru parasına başvuramayan kişiler ise bulundukları illerde Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) vasıtası ile gerekli müracaatları yapabilirler.

Torun Bakım Parası Pilot İller ?

Bebek bakma maaşı olarak da adlandırılan torun parasından faydalanmak için henüz proje olduğundan dolayı  öncelikle belirlenen  pilot illerde yaşamanız gerekmektedir. Bebek Bakımı desteği kapsamında projeden yararlanmak isteyenler aşağıda yer alan illerde ikamet ediyor ise projeden yararlanmak için ilgili yerlere başvuru yapabilirler.

İzmir
Bursa
Ankara
İstanbul
Konya
Tekirdağ
Sakarya
Gaziantep
Antalya
Kayseri’dir.

Toruna Bakım Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır? Bebek Bakım Parası Ne Zamana Kadar Devam Edecek? Toruna Bakım Maaşı almak için gerekenler? konusunda hazırlanan  yazımız burada sona erdi. Yeni Atanan Memurlar Kredi Çekebilir mi? konusunda hazırlanan makalede ilginizi çekebilir.

İlgili Yazı

Sivas En Ucuz Taksi Çağırma Hizmeti

Gönderen - Ocak 13, 2020 0
Sivas ilinde en ucuz Taksi Çağırma Hizmeti  veren taksi şirketleri ve taksicileri ile ilgili olarak yazımız içeriğinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.…

İç Mimarlar Kaç Para Kazanıyor?

Gönderen - Ekim 27, 2019 0
İç mimarlık son dönemlerin en gözde meslekleri arasında yer alıyor. Üniversitelerde de iç mimarlık bölümüne olan talep giderek artıyor ve…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir