Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar

Avatarayınlanan s
14799 0
Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar
Yalova ili İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerimize oldukça yakın denize sıfır konumda bulunan oldukça şirin illerimizden birisidir. Eskilerin deyimi ile İstanbul ilinin 3 yakasından birisi sayılan Yalova ili Marmara bölgesinden oldukça önemli bir alanda bulunmaktadır. Yalova ili nüfusu özellikle yaz aylarında gelen yerli ve yabancı turistler ile birlikte oldukça artmakta olan küçük şirin illerimiz arasındadır. Yalova ilinde denize girilebilecek bir çok alan ve mevki bulunmaktadır. Ancak Marmara denizindeki bazı olumsuzluklar tatilcilere daha temiz deniz arayışına ittiğinden dolayı Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar her zaman merak konusu olmuştur.

Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar

Yalova ilinde denize girmek istiyorsanız eğer temiz plaj arayışından ziyade denize girme saatlerini gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatalım. Zira Yalova ve İstanbul arasında İDO seferleri yapıldığından deniz zaman zaman gemi hareketleri ile dalgalanmakta ve bunun sonucunda sahillerde bir takım kirliliğe sebep olmaktadır.

Denize Girmek İçin En Uygun Saatler 

Yalova ili ve ilçelerinde denize girmek için en uygun saatler feribotların çalışmadığı sabah saatleridir. Sabah saatlerinde denizin diğer saatlere oranla daha temiz olduğunu görmek için havanın aydınlanması ile birlikte denize girmenizi tavsiye edebiliriz.

Rüzgarın Durumu 

Deniz için bir diğer tavsiyemiz ise rüzgarın durumu olacaktır. Yalova ilinde ve ilçelerinde sahil ve plajlarda rüzgarın İstanbul ilinden Yalova iline doğru esmesi sonucu yosun başta olmak üzere diğer kirlilik yaratan malzemelerin kıyıya vurduğu görülmektedir. Bunun için rüzgarın İstanbul yönüne doğru estiği saatlerde denize girmek temiz bir denize girmek demektir.
Yalova'da Denizi En Temiz Plajlar
Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar

Yalova Denize Girilebilecek Yerler 

Armutlu 

Yalova iline bağlı en uzak ilçe olan Armutlu ilçesinde bulunan sahil ve plajlara deniz her daim en temiz olan yerlerdir. Bunun başlıca sebebi ise direk olarak İstanbul’un Armutlu ilçesi ile birbirini görmemesidir. Eğer Yalova ilinde temiz bir deniz ve sahilde tatil geçirmek istiyorsanız Armutlu ilçesinde öneri listemizde ilk sıradadır. Kumla Plajı gibi ünlü plajlarda denize girmeniz mümkündür.

Esenköy 

Yalova ilinde Armutlu ilçesinden sonra en temiz Deniz Armutlu ile Yalova arasında kalan Çınarcık ilçesinden sonra gelen Esenköy ilçesidir. Esenköy Beldesinde Deniz oldukça temizdir. Kum plajların yanı sıra taşlık plajlarında bulunduğu belde adından da anlaşılacağı üzere biraz rüzgarlı bir yerdir. Özellikle akam saatlerinde rüzgarın esmeye başlaması ile birlikte denize girmek pek mümkün olmayabilir. Dalga sevenleri bu durumdan ayrı tuttuğumuzu belirtelim.

Çınarcık 

İstanbul ili Avrupa yakasından direk olarak feribotların çalıştığı ve Yalova ilinde turizmin en yoğun olduğu yer olan Çınarcık ilçesinde Deniz merkeze oranlar daha temizdir. Çınarcık ilçesinde bir çok plaj bulunmaktadır. Genel olarak temiz olan plajlarda denizin temizlik durumu da Yalova Merkeze göre daha iyi durumdadır. Çınarcık ilçesinde bulunan plajlarda tatilciler oldukça keyifli vakit geçirebilirler.

Koru 

Çınarcık ilçesi ile Yalova ili arasında kalan Koru beldesinde bulunan plajlar Çınarcık ilçesi kadar temiz olmasa da Yalova merkezden daha temizdir. Hem insan sirkülasyonu hemde sanayi şehirlerinden uzak olmanın verdiği avantaj ile Koru bölgesinde de bulunan sahillerde denize girilebilmektedir.

Yalova Tigem Plaj

Yalova Merkezde bulunan Tigem plajlarında denize girmek isteyenler için en önemli avantaj Yalova merkeze 1 kaç dakika mesafede olmasıdır. Tigem ismi ile anılan tatil kampında bulunan plajlara 3 kapıdan girilebilmektedir. Giriş ücreti oldukça düşük ve belediye tarafından makbuz ile tahsil edilmektedir.  Plajlarda şezlong ve şemsiyeler 10-15 TL arasında bir rakam ile satılmaktadır. Sıcak ve soğuk içecek ve yiyecek bulabilirsiniz. Tigem 1. kapıdan girer iseniz Havuz ve Aqua park olan küçük bir havuzlar bölgesine ulaşabilirsiniz. Buranın giriş ücreti kişi başı 15-20 TL arasındadır. Denizi biraz yosunlu sahili ise kumsaldır.

Mendirek 

Tigem ile çok yakın olan bu plaja girmek ücretsizdir.İsterseniz ücret karşılığı şemsiye ve şezlongdan yararlanabilirsiniz. Halk plajı olarak belirlenen yerde araç park sorunu yaşanmaktadır zaman zaman.

Gazipaşa Caddesi 

Yalova Merkezde bulunan ve yaya olarak en işlek yer sayılan Gazipaşa caddesinde bulunann halk plajında denize girmek mümkündür. Yalova’nın belkide en yosunlu bölgesidir. İdo iskelesine en yakın bölgedir. Genelde Arapların denize girmeyi tercih ettiği bir alandır.  Tavsiye etmediğim bir plajdır.

Çiftlikköy İlçesi Sahili 

Çiftlikköy ilçesi Yalova’nın en yakın ilçesidir. Burada bulunan halk plajında denize girmek mümkündür. Sahil kumsal ve bakımlıdır. Şezlong sayısı az olması sebebi ile şemsiye ile gitmeniz önerilir. Denizine ilk girişte ayaklarınız yosunlar gelir ancak daha sonra ince kum ile buluşursunuz. Sahili ve Denizi rüzgarın durumuna göre temiz veya yosunlu ve kirli olur.

Yalova İlçelerin Uzaklıkları

Yalova ↔ Altınova 21.3 km.
Yalova ↔ Armutlu 39.8 km.
Yalova ↔ Çınarcık 12.4 km.
Yalova ↔ Çiftlikköy 4.9 km.
Yalova ↔ Merkez 0.8 km.
Yalova ↔ Termal 9.2 km.

Diğer Plajlar 

Yalova ilinde yukarıda saydığımız plajların dışında bir çok plaj ve sahil şeridi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları site içlerinde yer almaktadır. Site içinde de yer alsa tüm plajlar her vatandaşımıza açıktır. Site veya Kamu kurumlarının plajlarına isteyen vatandaşlarımız girerek plaj ve deniz imkanlarından yararlanabilirler. Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Bir baka konuda buluşmak üzere hoşça kalın. Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri hakkında merek etiğiniz konular için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazı

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri

Gönderen - Ekim 14, 2019 0
Türkiye’de ev kiralamak hemen herkesin bildiği konulardandır. Kiralık ev arayanlar direk olarak sahibinden veya emlakçılar aracılığı ile ev kiralarlar. Emlakçılar…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir