Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ?

Avatarayınlanan s
425 0
Hayat boyunca herkesin başına gelebilecek bir olaydan bahsedelim. Yanlış hesaba yatan para. Diyelim ki yatırmak istediğiniz bir para var ya da havale veya EFT yapmanız gereken. ATM üzerinden işlem yaparken parayı yatıracağınız hesabın, şube kodu, hesap numarası ya da Iban numarası gibi bilgilerini yazmanız gerekiyor. Bunları yazarken belki yanlış okuma yüzünden, bu bilgiyi size veren kişinin yanlış yazması yüzünden ya da o an küçük bir dikkatsizlik veya dalgınlık yüzünden yanlış rakamlar yazmış olabilirsiniz. Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ? sorununun yanıtı yazımızın devamında.

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ?

Sadece Türkiye’den bahsedecek olursak 82 milyon insan var şu anda ve ortalama verilere göre 75 milyon civarında farklı hesabın olduğu söylenmekte. Tabi ki bu rakamın içerisinde yaşını doldurmamış bireyler yok. Ancak birçok kişide birden fazla hesap olduğunu da unutmayalım. Maaş hesabı, birikim hesabı, yatırım hesabı, döviz hesabı vb. birçok hesap çeşidi bulunmaktadır. Bankalara göre hesap numaralarının oluşturduğu hane sayısı d değişmektedir. 7, 8, 9 ve daha fazla haneye sahip olan hesap numaraları da var.

Yani hesap numaralarının bir hanesinin yanlış yazılmasından kaynaklı olarak yazılan numaranın başka bir hesaba ait olma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Hatta ülke genelinde birbirine çok yakın numaralara sahip hesap numaralarının aynı isim ve soy isime sahip ya da baş harfleri aynı olan kişiler olması da muhtemel. Eski telefon rehberlerini hatırlayın. Sarı renkli olanları hatırlayın. Onlara bakarken aynı isimde ve soy isimde olan birçok kayıtlı kullanıcıyı görmek mümkündü.

, Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ?
Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ?

Peki, Yanlış Hesaba giden paralara Ne Olur?

Diyelim ki yanlış hesaba yatan para oldu ne yapılabilir bu konuda. Üzerine bir bardak su içmek mi gerekir yoksa yanlış hesap Bağdat’tan döner mi? Bu tarzda bir olay başımıza geldiğinde ister istemez korkarız acaba para buhar olacak mı diye. Ya da acaba kim bilir bu yanlışlık ne zaman düzeltilir diye. Öncelikle şunu belirtelim bu işlem banka şubesi tarafından yapılmışsa sorun yok. Şube personeli bu yanlışlığı kısa sürede düzeltebilir. Tabi burada da bazı uğraştırıcı durumlar söz konusu. A kişisi yerine B kişisinin hesabına para yatmışsa geri almak için önce B kişisinden onay alınması da gerekiyor. Çünkü kimsenin hesabıyla alakalı izinsiz işlem yapılamaz. Bu kanunun güzel bir tarafıdır. Diğer güzel tarafı da dediğimiz gibi yanlış hesap Bağdat’tan döner.

Neler yapılmalı?

Yanlış hesaba yatan para için yapılması gereken eğer bir ATM den işlem yapmışsanız mesai saatleri içindeyseniz ATM yanındaki şubeden ilgili itirazınızı yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi mobil bir ATM’den yapmışsanız yani banka şubesine uzaktaysanız en hızlı çözüm yolu müşteri temsilciliğine ulaşmaktır. Sizlere işlem yapmış olduğunuz saati, işlem yapılan ATM numarasını yatırmış olduğunuz paranın miktarını gibi sorular sorulacaktır. Bu sorulara cevap verdiğinizde gerisi bankanın inceleyip işlem yapmasına kalmış demektir.

İnternet şubesi ya da cep şubesinden yapılmış bir işlemse eğer yine aynı şekilde bankanın müşteri hizmetleri yetkilisiyle görüşüp durumunu ona izah etmeniz gerekmektedir. Ancak işlemlerin hemen sonuçlanmasını beklemeyin. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerin doğru olup olmadığı kontrol edilecektir.

Bunun içinde bir yığın prosedürün gerçekleşmesi gerekmektedir. Ortalama 72 saat sürebilecek bir işlemden bahsediyoruz aslında. Yanlış hesaba yatan para için aslında hesap sahibinin bankası, ismi gibi bilgilere özellikle dikkat etmekte fayda var. Eğer bir uyumsuzluk görüyorsanız işlemi onayla butonuna basmamanız tavsiye edilir. Ayrıca açıklama kısmına paranın gönderiliş sebebi kendi adınız ve alıcı adının yazılması da aksi bir durumda işinize yarayabilir. Yanlış hesaba yatan para için üzülmeyin. Kısa bir uğraştan sonra geri dönecektir. Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ? konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım? konusunu merak edenler bu yazımızı takip edebilir.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir