Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim?

Avatarayınlanan s
297 0
Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim? Yaş Büyütme İşlemi Nasıl Yapılır? Yaş Küçültme İşlemi Yapmak istiyorum. Yaş düzeltme işlemi yapmanın Şartları konularında bilgiler verdiğimiz yazımıza hoş geldiniz. Gerçek yaşı kimliklerinde farklı olan bireyler bir takım sebepler ile bu yaşlarını düzelttirmek ve gerçek yaşlarını kimliklerine yazdırmak istemektedirler. Artık günümüzde çıkan bir takım yenilik ve düzenlemeler ile yeni doğan çocuklar istisnai durumlar haricinde günü gününe doğum nüfus müdürlüklerine kayıt olmakta ve gerçek yaşları kimlik belgelerine işlenmektedir.

Ancak eski zamanlarda şehir merkezlerinin uzaklığı, kasaba ve köylerde bulunan ebelerin evlerde doğum yaptırmaları ve iş güç arasında çocukların kimlikleri geç çıkartılmakta ve gerçek yaşları bu sebepler ile yazılmıyordu. İşte bu durumda olanlar ve gerçek yaşlarını kimliklerine de yazdırmak isteyen ve yaşımı nasıl büyütüp küçültebilirim? sorununun cevabı merak edenler detaylar aşağıda…

Hukuki Durumu ve Geçerliliği

Ülkemizde kimlik bilgileri ve kütüklerinde yapılacak olan her türlü değiştirme işlemleri mahkeme kararları ile yapılabilmektedir. Mahkeme kararları ile kimlik bilgilerinde yapılan değişiklik işlemleri nüfus kütüklerine işlenmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ülkemizde yaş konusunda yapılan değişiklikler bazı durumlarda  geçerli sayılmazlar. Özellikle memurluk, bazı sınavlar, askerlik durumları ve personel alımları gibi kamuyu ilgilendiren alanlarda yaş tahsisleri ve değişiklikleri kabul edilmemektedir. Bunun dışında yaş değişiklikleri bir çok alanda geçerli olmaktadır.

Yaş Büyütme Ve Yaş Küçültme Davaları

Yaş büyütme ve küçültme davaları açılabilmesi için davaya konu şahsın 18 yaşını bitirmesi, bitirmemiş ise veli veya vasisinin müracaatı ile açılabilmektedir. Davanın açılması için Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat edilmelidir. Bu tür davalarda davanın karşı tarafı ise Nüfus İdareleri olmaktadır. Bu tür davalarda Türk Medeni Kanunu hükümleri ile birlikte Nüfus Kanunları hükümleri uygulanmaktadır. Yaş Büyütme Ve Yaş Küçültme Davaları Asliye Hukuk Mahkemelerinin görev alanına giren dava türleridir.

Davalar genellikle ikamet edilen yer mahkemelerinde açılmaktadır. İstisnai durumlarda başkaca yer mahkemelerinde de dava açılması mümkündür.  Yaş küçültme ve büyütme davası açmaya haiz kişiler bu davalarda mevcut bilgi belgeler dışında davaya tanık göstermektedirler. Yaş düzeltme davaları için ilk önce dilekçe ile konuyu anlatmak ve ilgili hakimliğe ve mahkemeye müracaat etmek gerekmektedir.

Dilekçe ekinde delil teşkil edecek her türlü konu belirtilmelidir. Bu dilekçe ile birlikte Asliye Hukuk Mahkemesi veznesine gerekli harçlar yatırılarak dilekçe işleme konulmalıdır. Yaş büyütme ve küçültme davalarında mahkeme veya konu savcılığa nüksetmiş ise savcı tarafından her türlü delil resen toplanabilir.
, Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim?
Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim?

Yaşı Küçük Yazdırmanın Sebepleri

Bazı aileler eskiden çocuklarının diğer çocuklar karşısında ezilmemesi için yaşlarını nüfusa geç yazdırmakta idi. Bu durum artık günümüzde pek kalmasa da bu durum ileride çocuklar tarafından değiştirmek istenilerek davalara konu olmaya başlamıştır. Yaşı küçük yazdırmanın bir diğer sebebi ise çocukların eğitim ve okul çağına biraz daha geç başlaması içindir. Bunun dışında imkansızlıklar, bilgisizlik, cahillik gibi sebepler ile geç yazdırma durumları olmakta idi.

Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim? konusunda bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona erdi. Yaşı büyütmek ve küçültmek ile birlikte bir takım sınavlara gireceğinizi veya kamuda bu sebeple hak elde edeceğinizi düşünmek sizleri yanıltabilir. Zira Kamu dallarında emeklilik işlemleri de dahil bir çok alanda yaş düzeltmeleri kapsam dışında tutulmaktadır. Bu konuları iyi araştırıp yaş düzeltme davaları açmakta fayda vardır.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir